Piger og kvinder med ADHD
Når man siger ADHD, tænker de fleste på vilde og udadreagerende drenge. Ud fra befolkningsundersøgelser vurderer førende ADHD-forskere dog, at næsten ligeså mange piger og kvinder har ADHD som drenge og mænd .
I mange tilfælde er det vanskeligere at opdage ADHD hos piger og kvinder. Men de, som er ramt, har ofte ganske betydelige problemer i dagligdagen og kæmper med at få anerkendelse og den rigtige støtte og hjælp.
På en heldagskonference den 29. maj i Odense vil den svenske forsker Svenny Kopp gennemgå den seneste forskning om piger og kvinder med ADHD. Med udgangspunkt i specifikke cases vil hun ligeledes præsentere sin viden og erfaring om, hvordan man kan opspore og hjælpe disse mange piger og kvinder.
Tirsdag den 29. maj 2012, kl. 9.00-16.30. Hotel Scandic, Hvidkærvej 25, 5250 Odense SV. Konferencen er arrangeret af ADHD-foreningen og Socialstyrelsen. Kilde: Socialstyrelsen
Klik og læs mere
Kriminelle unge i Herlev Kommune>>
Tilbudsportalen for social- og specialpædagogiske aktiviteter>>
