Hop til indhold

Lokale botilbud til unge med særlige behov

07/12/2011

Hvert år sender Rudersdal Kommune ca. 5-6 borgere i alderen 18-24 år til midlertidige botilbud uden for kommunegrænsen. Årsagerne kan være flere, f.eks. at den unges behov for støtte i dagligdagen skal undersøges nærmere, eller at han eller hun skal modtage træning i at bo selvstændigt. Men fremover er det hensigten, at disse opgaver løses lokalt.

Det er hverken økonomisk eller praktisk hensigtsmæssigt, at vi skal købe os til midlertidige botilbud udenbys, siger udvalgets formand, Birgitte Schjerning Povlsen (C).

Lokale botilbud til unge med særlige behov her i kommunen vil give medarbejderne i Psykiatri og Handicap bedre muligheder for at arbejde fleksibelt og relevant med tilbud til målgruppen. Typisk for de unge, vi har sendt udenbys det seneste år har været, at det var meget svært at vurdere deres støttebehov. Det bliver nemmere, når de unge bliver i lokalsamfundet.

Det vil også være en fordel for både de unge selv og deres familie, at de ikke i en periode skal flytte udenbys. Endelig har vi mulighed for at løse opgaven billigere selv end ved at købe os til pladser hos andre. Dette er også et væsentligt incitament, da budgettet for botilbud er reduceret med ca. 1 mio. kr. årligt fra 2012 og fremover.

Det nye botilbud bliver indrettet i “Lysthuset” på Sophie Magdalenesvej 4 i Ebberød. Det er en kommunal ejendom, der tidligere har været benyttet af botilbudet Piberødhus, men som nu står tom – fordi efterspørgslen efter pladser i Piberødhus har været for nedadgående.

Det er en udmærket bygning med fem lejligheder, hvoraf de fire er 2-værelses,” konstaterer Birgitte Schjerning Povlsen, “og den kan bringes helt i orden, hvis vi investerer omkring en halv million i forskellige forbedringer. Ganske vist er lejlighederne på 1. ikke egnede for personer med fysisk handicap, men det skulle ikke komme til at udgøre noget problem i praksis. Det er samtidig en fordel, at botilbudet kan drives som en afdeling under Piberødhus, der kan tage sig af det administrative og koordinere hjælpen til beboerne.

Jeg er sikker på, at vi med det nye botilbud vil kunne opnå en bedre og mere målrettet indsats for de unge, der vil resultere i, at vi kan finde de helt rigtige støttetilbud til dem på længere sigt, slutter formanden for Social- og Sundhedsudvalget. Kilde: Rudersdal Kommune

Klik og læs mere

Akut anbringelse af utilpassede unge>>

Ingen fodlænker til helt unge kriminelle>>

Socialpædagogiske opholdssteder i Nordjylland>>

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Skift )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Skift )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Skift )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.